Jump to content

Cassidy Freeman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cassidy Freeman

Cassidy Freeman (e lindur më 22 prill 1982 në Çikago, Illinois) është një aktore dhe këngëtare amerikane. Ajo njihet për rolin e saj si Tess Mercer në SmallvilleThe CW.

Jeta dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e saj janë fermerë bagëtish. Ajo ka dy vëllezer më të mëdhenj, aktori Crispin Freeman dhe muzikanti Clark Freeman.

Freeman u diplomua nga Shkolla Latine e Çikagos dhe pastaj nga Middlebury College në 2005 me gradë në Teatër dhe Spanjisht.

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Freeman interpreton në trilerin YellowBrickRoad që është shkruar dhe drejtuar nga Andy Mitton dhe Jesse Holland. Ajo është shfaqur në disa seriale televizive si CSI: Hetimi i Skenës së Krimit si Oficerja Donna Grayson, një nga oficerët e perfshirë në një shkëmbim zjarri në sezonin 10, episodi 4: Coup de Grâce.

Në shtator 2008, Freeman filloi të interpretojë në serialin Smallville si CEO e Luthorcorp, Tess Mercer, deri në fund të serialit në maj 2011.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Freeman, i vellai i saj, Clark Freeman dhe Andy Mitton formuan bandën e quajtur "The Real D’Coy", ku Freeman këndon dhe luan në piano.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hobit e Freeman janë shëtitje, volejboll dhe waterpolo, kënga dhe piano. Ajo ka një qen që quhet Shasta.

Bamirësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Freeman është një anëtare aktive e bamirësisë "Heal the Bay", e cila punon për të pastruar dhe për të mbrojtur ujërat e Bregut Perëndimor dhe meson fëmijet e paprivilegjuar të Santa Monikës si pjesë e projektit "Virginia Avenue Project".

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Lloji Roli Shënime
Razor Sharp 2006 Film i shkurtër Veronica Sharpe
Clock 2006 Film i shkurtër
Finishing the Game: The Search for a New Bruce Lee 2007 Film Shirley
An Accidental Christmas 2007 Film televizioni Kristine
Austin Golden Hour 2008 Film televizioni Charlie
Starlet 2008 Film i shkurtër Courtney
Cold Case 2008 Serial televiziv Laura McKinney Episodi: "True Calling"
Smallville 2008-2011 Seriali televiziv Tess Mercer (Lutessa Lena Luthor) Rol i rregullt, 47 episode
You've Reached the Richarde & Gribbeen 2009 Film i shkurtër Theresa
Shades of Gray 2009 Film i shkurtër Lisa
CSI: Crime Scene Investigation 2009 Serial televiziv Oficerja Donna Grayson Sezoni 10, episodi 4: Coup de Grâce
YellowBrickRoad 2010 Film Erin Luger


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.