Castellar de la Frontera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Castellar de la Frontera
Komunë
noform
View of the medieval castle atop Castellar de la Frontera.
Stema_figuraBandera de Castellar de la Frontera.png
Vendndodhja
Castellar de la Frontera is located in Spanjë
Castellar de la Frontera
Castellar de la Frontera

Koordinatat: 36°19′V 5°27′P / 36.317°V 5.450°P / 36.317; -5.450

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë Juan Casanova Correa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 178.84 km2
Lartësia 47 m (m.n.d.)
Popullsia 3175 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1971 (Pueblo Nuevo)
Vendasit Castellarenses, Chisparreros
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11350, Railway station: 11349
Prefiksi (+34) 956
Faqja Zyrtare www.castellardelafrontera.es


Castellar de la Frontera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. Castellar de la Frontera ka 3175 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 178.84 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]