Catherine Dickens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Catherine Dickens

Catherine Thomson "Kate" Dickens (e lindur Hogarth; 19 maj 1815 – 22 nëntor 1879) ishte gruaja e shkrimtarit anglezë Charles Dickens, dhe nëna e dhjetë fëmijëve të tij.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në Edinburg, Skoci në vitin 1815, Catherine u transferua në Angli me familjen e saj në vitin 1824. Ajo ishte vajza më e madhe e 10 fëmijëve të George Hogarth dhe Georgina Thomson. Babai i saj ishte një gazetar i Edinburgh Courant, dhe më vonë u bë një shkrimtar dhe kritik muzikor për gazetën The Morning Chronicle, ku Dickens ishte një gazetar i ri, dhe më vonë redaktori i Evening Chronicle. Dickens menjëherë mori një pëlqim të Catherine inteligjente dhe të bukur 19 vjeçare dhe e ftoi atë në festën e tij të 23-të të ditëlindjes. Catherine dhe Dickens më vonë u fejuan më 1835 dhe u martuan në 2 prill 1836 në Kishën e Shën Llukës, Chelsea. Ata ngritën një shtëpi në Bloomsbury dhe vazhduan të kenë dhjetë fëmijë. Gjatë asaj periudhe, Charles shkruajti se edhe nëse do të bëhej i pasur dhe i famshëm, ai kurrë nuk do të ishte aq i lumtur sa ishte në atë banesë të vogël me Catherine.

Motra e Catherine, Mary Hogarth, hyri në Doughty Street për të ofruar mbështetje për motrën dhe kunatën e sapo martuar. Nuk ishte e zakonshme që motra e pamartuar e një gruaje të re të jetonte me të dhe të ndihmonte një çift të sapo martuar. Dickens u bë shumë e lidhur me Mary dhe ajo vdiq në krahët e tij pas një sëmundjeje të shkurtër në vitin 1837. Ajo u bë një personazhe në shumë prej librave të tij dhe vdekja e saj është trilluar si vdekja e Nellit të Vogël.[1]

Motra e vogël e Catherine, Georgina Hogarth, u bashkua me shtëpinë e familjes Dickens më 1842 kur Dickens dhe Catherine lundruan në Amerikë, duke u kujdesur për familjen e re që kishin lënë pas. Gjatë udhëtimit të tyre, Dickens shkroi në një letër për një mik që Catherine kurrë nuk ndjeu guxim të zymtë ose të humbur gjatë gjithë rrugëtimit të tyre me anije, dhe "e përshtatur për çdo rrethanë pa ankesë". Në vitin 1845, Charles Dickens prodhoi teatrin amator Every Man in his Humour për të mirën e Leigh Hunt. Në një shfaqje të mëvonshme, Catherine Dickens, e cila kishte një rol të vogël, ra nëpër një derë kurth duke dëmtuar kyçin e këmbës së saj të majtë. Gjithashtu në vitin 1851, ajo pësoi një kolaps nervor pas vdekjes së vajzës së saj Dora Dickens, në moshë gati 8 muaj.

Gjatë viteve pasuese, Dickens e gjeti Catherine një nënë dhe shtëpiake gjithnjë e më të paaftë dhe e fajësoi atë për lindjen e 10 fëmijëve të tyre, gjë që i shkaktoi atij shqetësime financiare. Ai kishte shpresuar të mos kishte më pas lindjes së djalit të tyre të katërt Walter, dhe ai pretendoi se ardhja e saj nga një familje e madhe kishte bërë që të lindnin kaq shumë fëmijë. Ai madje u përpoq që ta diagnostikonte atë si të sëmurë mendor në mënyrë që ta kryente atë në një strehë të çmendur. Si dhe kjo, për të siguruar që nuk mund të lindnin më fëmijë, ai urdhëroi që shtrati i tyre të ndahej dhe të vendosi midis tyre një raft librash.[2] Ndarja e tyre në maj të vitit 1858, pasi Catherine aksidentalisht mori një byzylyk të destinuar për Ellen Ternan, u bë shumë e njohur dhe thashethemet për punët e Dickens ishin të shumta - të gjitha ato ai mohoi rreptësisht.

Ndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 1858, Charles dhe Catherine Dickens u ndanë. Shkaku i saktë i ndarjes është i panjohur, megjithëse vëmendja në atë kohë dhe që nga ajo kohë është përqendruar në zëra për një aferë mes Dickens dhe Ellen Ternan dhe / ose motra e Catherine, Georgina Hogarth.

Një byzylyk i destinuar për Ellen Ternan gjoja ishte dorëzuar në familjen Dickens disa muaj më parë, duke çuar në akuzë dhe mohim. Miku i Dickens, William Makepeace Thackeray, më vonë pohoi se ndarja e Dickens nga Catherine ishte për shkak të një ndërlidhjeje me Ternan, sesa me Georgina Hogarth siç i ishte vënë atij. Kjo vërejtje që erdhi në vëmendjen e Dickens, Dickens u zemërua aq shumë sa që pothuajse i dha fund miqësisë Dickens-Thackeray.[3]

Georgina, Charles dhe të gjithë fëmijët përveç Charles Dickens, Jr., mbetën në shtëpinë e tyre në Tavistock House, ndërsa Catherine dhe Charles Jr. u shpërngulën. Georgina Hogarth drejtonte shtëpinë e Dickens. Më 12 qershor 1858, ai botoi një artikull në revistën e tij, "Household Words", duke mohuar thashethemet për ndarjen ndërsa nuk i artikulonte ato as duke sqaruar situatën.

Fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djem
 1. Charles Dickens Jr.
 2. Walter Landor Dickens
 3. Francis Dickens
 4. Alfred D'Orsay Tennyson Dickens
 5. Sydney Smith Haldimand Dickens
 6. Sir Henry Fielding Dickens
 7. Edward Dickens
Vajza
 1. Mary Dickens
 2. Kate Macready Dickens
 3. Dora Annie Dickens

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Victorianweb.org – Mary Scott Hogarth, 1820–1837: Dickens's Beloved Sister-in-Law and Inspiration
 2. ^ Malvern, Jack (21 shkurt 2019). "Dickens's dastardly plan for his wife". The Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Nisbet, Ada (1952). Dickens and Ellen Ternan. University of California Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)