Cen Leka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Cen Leka ishte atdhetare kryengritës shqiptar nga Dibra. Nga njeri prej maleve te Dibres nga gryka e vogel nga fshati Zogje. Ai udhëhoqi kryengritjen shqiptare prej 10.000 vetash gjatë reformave qëndruese të Tanzimatit. Cen Leka njihet si person me shume autoritet ne zonen e Dibres prandaj eshte zgjedhur komandat i ushtrise. Gjate betejes me Hajredin Pashen i cili komandonte ushtrine turke Cen Leka kapet nje moment peng nga Turqit. Turqit e vene para Cenin dhe i thone beju thirje luftetarve te dorezohen. Sapo afrohet afer drinit ceni hidhet ne lumin drin dhe u thote luftetarve "bini burra turkut se nuk u be nomi po u vra cen leka" keshtu ai u iken turqve duke u bashkuar prape me luftetaret dibrane te cilet ishin pjese e 9 maleve te dibres te cilet perfaqesonin 9 njesi administrative te pavarura nga turku.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryengritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja më e njohur të cilën e udhëhoqi Cen Leka nga zogjet e grykes se vogel e njerit prej maleve te dibres. Beteja u zhvilua në Fushën e Gjoricës në Diber, ku u shpartallua krejtësisht një ushtri osmane prej 12.000 asqerësh të prirë nga Hajredin Pasha. Ndja dhe ne popull është fiksuar ky moment ne memorien popullore shqiptare me një nga perlat e folklorit ballkanik.

Hajredin pasha po vjen Radikes...

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]