Challenger 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një tank Challenger 2 që patrullonte jashtë Basrës, Irak, gjatë Operacionit Telic, 2003.

FV4034 Challenger 2 (përcaktimi i Ministrisë së Mbrojtjes "CR2") është një tank kryesor beteje (MBT) britanik i gjeneratës së tretë në shërbim me ushtritë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Omanit. Është projektuar dhe ndërtuar nga kompania britanike Vickers Defense Systems, e njohur tashmë si BAE Systems Land & Armaments.

Në 1986, Vickers Defense Systems filloi një vazhdimësi të Challenger 1 si një sipërmarrje private. Ministria e Mbrojtjes urdhëroi një prototip në dhjetor 1988. Në qershor 1991, Ministria e Mbrojtjes bëri një porosi për 140 automjete, me 268 të tjera të porositura në 1994. Prodhimi filloi në 1993 dhe tanket e njësisë u dorëzuan në korrik 1994, duke zëvendësuar Challenger 1 Pas një vonese prodhimi, tanku hyri në shërbim me Ushtrinë Britanike në 1998, me dorëzimin e fundit në 2002. Challenger 2 u eksportua gjithashtu në Oman.

Challenger 2 është një ridizajn i gjerë i Challenger 1. Edhe pse trupi dhe komponentët e automobilave duken të ngjashëm, ato janë me një dizajn më të ri se sa për Challenger 1 dhe vetëm rreth 3% e komponentëve janë të këmbyeshëm. Një veçori e njohjes vizuale është streha e blinduar për pamjen termike TOGS: Challenger 2 e ka këtë sipër tytës së armës, Challenger 1 e ka në anën e djathtë të frëngjisë. Rezervuari ka një distancë prej 550 kilometrash dhe shpejtësi maksimale rrugore prej 59 km/o.

Challenger 2 është i pajisur me një armë tanku L30A1 120mm të gjatë 55 kalibër, pasardhësi i armës L11 të përdorur në Chieftain dhe Challenger 1. Në mënyrë unike midis armëve kryesore të tankeve të betejës së NATO-s, L30A1 pushtohet, sepse Ushtria Britanike vazhdon të vendosë një premisë për përdorimin e fishekëve me kokë kungull (HESH) me eksploziv të lartë, përveç fishekëve të sabotave të stabilizuara me pendë shpuese të armaturës. Challenger 2 është gjithashtu i armatosur me një armë zinxhir L94A1 EX-34 7.62mm dhe një mitraloz 7.62mm L37A2 (GPMG). Janë kryer pesëdhjetë fishekë armatimi kryesor dhe 4.200 fishekë me municion 7.62mm.

Challenger 2 ka një ekuipazh prej katër personash. Frëngjia dhe byka mbrohen me armaturën e gjeneratës së dytë Chobham, e njohur edhe si Dorchester. Deri më sot, e vetmja herë kur një tank u shkatërrua gjatë operacioneve ishte nga një tjetër Challenger 2 në një incident miqësor ("blu në blu") në 2003 në Basra, kur tanku i shkatërruar kishte hapur hapjen e tij në momentin e incidentit.

Ajo ka parë shërbim operativ në Bosnje dhe Hercegovinë, Kosovë dhe Irak.

Që nga hyrja në shërbim, përmirësime të ndryshme kanë kërkuar të përmirësojnë mbrojtjen, lëvizshmërinë dhe vdekshmërinë e Challenger 2, më e fundit prej të cilave ishte Programi i Zgjatjes së Jetës (LEP). Në mars 2021, Ushtria Britanike njoftoi planet për të përmirësuar 148 Challenger 2 sipas LEP me synimin për të zgjatur jetën e tij të shërbimit në të paktën 2035. Këto modele të përmirësuara do të njihen si Challenger 3. Nuk është planifikuar të përmirësohen të gjithë Challenger 2, bilanci do të tërhiqet.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]