Jump to content

Charles Durning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Durning në vitin 2008

Charles Durning (28 shkurt 1923 - 24 dhjetor 2012) ishte një aktor amerikan, që luajti në më shumë se 200 filma, shfaqje televizive dhe drama.[2] Role të paharrueshme të Durning përfshijnë filmin The Sting (1973), dramën Dog Day Afternoon (1975) dhe komeditë Tootsie, To Be or Not to Be dhe The Best Little Whorehouse in Texas, ku në dy të fundit fitoi çmimin Academy Award si aktori më i mirë mbështetës. Ka fituar edhe një çmim Tony për portretizimin e Big Daddy në filmin Cat on a Hot Tin Roof në vitin 1990.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]