Chicago Board of Trade

Coordinates: 41°52′40″N 87°37′56″W / 41.877821°N 87.632285°W / 41.877821; -87.632285
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Chicago Board of Trade është një nga bursat më të vjetra në botë, e themeluar në 3 prill 1848Çikago, shtetin e IllinoisShtetet e Bashkuara të Amerikës. Fillimisht u themelua nga 82 tregëtarë, dhe merresh me tregëtin e kontratave ushqimore si "futures contracts" për grurë, misër, mish derri, mish lope, soj dhe vaj soje, etj.

Kontratat financiare si, T-Bond "futures contracts", Dow Jones "index futures", interest "swaps", janë paraqitur vonë në shekullin e 20-të.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]41°52′40″N 87°37′56″W / 41.877821°N 87.632285°W / 41.877821; -87.632285