Jump to content

Chichewa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Chichewa esht nji Gjuhe qe flitet ne Malawi nga 8.700.000 njerez.Gjuha mund te quhet dhe Cinyanja, Chewa ose Nyanja.

Origjinat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha ka origjin nga Gjuha Bantu

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuptimi i emrit esht Gjuha e Chewa-ve qe esht Populli me i madh ne Malawi