Chipiona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chipiona
Komunë
noform
Coast of Chipiona with the castle at background
Stema_figura
Vendndodhja
Chipiona is located in Spanjë
Chipiona
Chipiona

Koordinatat: 36°44′V 6°26′P / 36.733°V 6.433°P / 36.733; -6.433

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Bajo Guadalquivir
Kryetari i Bashkisë Antonio Peña Izquierdo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 32.92 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 18849 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Chipionero, ra
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11550
Faqja Zyrtare www.chipiona.es


Chipiona është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bajo Guadalquivir, të provincës Cádiz, në Andalusia. Chipiona ka 18849 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 32.92 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]