Chipset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Intel i945GC Northbridge me Intel Pentium Dual-Core E2220 2,40 GHz në një motherboard Intel D945GCCR (rreth 2007).

Në një sistem kompjuterik, një chipset është një grup përbërësish elektronikë në një ose më shumë qarqe të integruara ULSI të njohur si "Sistemi i Menaxhimit të Rrjedhës së të Dhënave" që menaxhon rrjedhën e të dhënave midis procesorit, kujtesës dhe pajisjeve periferike. Zakonisht gjendet në pllakën amë të kompjuterëve. Çipset zakonisht janë krijuar për të punuar me një familje të caktuar mikroprocesorësh. Për shkak se kontrollon komunikimet midis procesorit dhe pajisjeve të jashtme, chipset-i luan një rol vendimtar në përcaktimin e performancës së sistemit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]