Jump to content

Chrysanthemum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chrysanthemum
-
Chrysanthemum coronarium
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Chrysanthemum
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Chrysanthemum është një grup i vogël i familjes Asteraceae. Chrysanthemum është kultivur së pari në Kinë si lule që nga shekulli XV p.e.s.. Gjatë kësaj kohe simbas emrit të kësaj lule merr emrn edhe qyteti antik kinezë Chu-Hsien. Përhapja e lules u bë edhe në Japoni diku kah shekulli VIII p.e.s dhe Perandoria Japoneze e adopton këtë lule si emblem zyrtare. Në Japoni mbahet "Festivali i Lumturis" si shenjë e festimit të kësaj lule.

Lista e anëtarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Chrysanthemum në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]