Chrysanthemum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chrysanthemum
-
Chrysanthemum coronarium
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Chrysanthemum
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Chrysanthemum është një grup i vogël i familjes Asteraceae. Chrysanthemum është kultivur së pari në Kinë si lule që nga shekulli XV p.e.s.. Gjatë kësaj kohe simbas emrit të kësaj lule merr emrn edhe qyteti antik kinezë Chu-Hsien. Përhapja e lules u bë edhe në Japoni diku kah shekulli VIII p.e.s dhe Perandoria Japoneze e adopton këtë lule si emblem zyrtare. Në Japoni mbahet "Festivali i Lumturis" si shenjë e festimit të kësaj lule.

Lista e anëtarëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Chrysanthemum në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


P biology blue.pngKy artikull nga biologjia është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.