Ciao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Ciao" është një përshendetje italisht që është futur në gjuhën italiane, dhe disa të tjera vetëm në shekullin e 20-të. Vjen nga gjuha venete në të cilën ishte s'ciao ([ˈst͡ʃao]). Origjina është nga latinishtja vulgare sclavus, dhe është e perkthyeshme si "jam skllavi yt".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]