Civilization

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Civilization
Civilization
Autor MicroProse
Botues MicroProse
Dizajner Sid Meier
Programues
Verzioni shiko tekstin
Viti botimit 1991
Lloji lojë strategji
Lojtar singel
Për moshen pakufizuar
Platforma MS-DOS, Macintosh, Amiga
Media Floppy, CD
Dirijuesit Miu, tasteri

Civilization është titulli i një loje vizuale e programuar për disa platforma llogaritëse.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Qëllimi i lojës është prezentimi i historis së zhvillimit ( lëmive të ndryshem si teknologjive të ndryshme, religjionit, etj.) të civilizacioneve të ndryshme në planetit tonë. Një libër i tërë ku bëhet përshkrimi i zbulimeve në historin e njerzimit dhe vlera e tyere në lojë e bëjnë këtë lojë edhe më interesante për nxënsit dembel.

Loja fillon me ftesen e fisit (civilizacionit) që të bëheni prirës i tij në rrugën drejt historisë së njerzimit në tokë deri në fitore ( humbje ) absolute mbi civilizacionet tjera ose lansimi i anijes kozmike në gjithësi. Në këtë "rrugëtim" të historis së njerzimit lojtari ballafaqohet me vështërsi të ndryshme të lojës por edhe me njohurit e tij mbi historin e kulturës njerzore, duke filluar me shuarjen apo integrimin e fiseve, të arriturat materiale, deri tek diplomacia e shkallës më të lartë.

Rreth botimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Autori:MicroProse
Botesi:MicroProse
Mosha e dedikuar

Preferohet për nxënsit nga klasa e 5 por varrësisht nga shkalla e vështirësisë bënë edhe ër të rritur.

Viti i prodhimit

Verzioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Paisjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Platforma

Versionet e para kanë qenë edhe për platforma më të dobëta ndërsa verzionet e reja kërkojnë janë për platformat e reja. Janë të njohura platformat si MS-DOS, Macintosh dhe Amiga në të ciat është luajtur deri më tani (2005).

Media

Për platformen Amiga është përdorur Floppy ndërsa për platformat tjera apo për verzionet nga Civilization II përdoren lexuesit e CD. Për verzionin Civilization IV nevojitet një lexues i DVD-së.

Dirigjuesit

Dirigjimi i figurave zakonishtë bëhet me miun e kompjuteritt por lenë mundësin edhe me taster.

Dizajni

Disajnin e ka pregatitur Sid Meyer.

Funksionimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Figurat lëvizëse

Nuri i figurave (llojeve të luftarëve) është rritur nga verzioni në verzion.

Objektet
Veprime tjera

Numrii i civilizcioneve silet nga 8 deri në 20 varsisht nga pjeset mbështëse që mund të baren nga iterneti.


Seriali i lojrave Civilization

Sid Meier's dhe verzionet Civilization:
Civilization (Microprose, 1991)
Civilization II (Microprose, 1996)
Alpha Centauri (Firaxis, 1999) + Alien Crossfire (1999)
Civilization III (Firaxis, 2001) + Play the World (2002) + Conquests (2003)
Civilization IV (Firaxis, 2005)


Lojra tjera Civilization:
Civilization II: Test of Time (Microprose, 1999)
Civilization: Call To Power (Activision, 1999)
Call to Power II (Activision, 2000)


Lojra tjera të thjeshta:
Sid Meier's Colonization (Microprose, 1994) - Freeciv - C-evo


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]