Clara Immerwahr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Clara Immerwahr

Dr. Clara Immerwahr lindi më 21 qërshor 1870 në Polkendorf pranë Breslau dhe vdiq më 2 maj 1915 në Berlin-Dahlem nga suicidi. Ishte nje kimiste gjermane. Ishte femra e parë gjermane që mori titullin doktor dhe luftonte për të drejtat e grave.