Claude Debussy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Example alt text
Claude Debussy

Claude Debussy është kompozitor e muzikës klasikale. Ai lindi në Francë në vitin 1862. Debussy mori pjesë në epokën e muzikës Romantike në fundë të shekullit të 19.Ai ne moshen 14 vjeqar shkoi ne paris ne konservatorium (shkoll mbretërore apo e lart).

Stili Muzikor[redakto | redakto tekstin burimor]

Debussy është i shquar për stilin e pazakontë të kompozimit. Për shumicën e kohës ai nuk përdorte shkallë muzikore kur kompozonte muzikë.

Trashëgimia Muzikore[redakto | redakto tekstin burimor]

Stili i pazakonshëm i Debussy u hapi sytë shumë muzikantëve mbas kohës së tij. Muzikantët si Igor Stravinksy, Bill Evans, Duke Ellington , etj… u inspiruan nga Debussy, dhe krijuan muzikë sipas standarteve të tyre, jo standartit që ekzistonte në atë kohë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]