Jump to content

Cnaeus Egnatius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gnaeus Egnatius ka qene nje politikan i Republikes romake ne shek 2.p.e.s.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnaeus Egnatius kA QENE I BIRI I TE pak njohuri tjeter me emrin Gaius Egnatius. Ne mesin e viteve 140 p.e.s. Prätor dhe Prokonsul ne provincen qe sapo kishte rene ne perandorine romake, Provinca Maqedonase. Egnatius ndertoi rrugen qe njihet me emrin e tij Via Egnatia, nje rruge ,qe lidhte Bosporin me bregdetin Adriatik dhe ishte e tera 535 milje e gjate. Emri i tij shfaqet ne shume Gure kilometrik ose miljarë.[1] Vec kesaj Egnatius permendet ne nje vednim te se njejtes kohe e senatit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:AE: CCLX / Cn(aeus) Egnati(us) C(ai) f(ilius) / proco(n)s(ul) // Stampa:Polytonisch (Abbildung[lidhje e vdekur]). Die angegebene Distanz (260 Meilen) war wohl von Dyrrachium gemessen, siehe Supplementum epigraphicum Graecum 32, 1688. Ein weiterer Meilenstein: Supplementum epigraphicum Graecum 40, 543.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • DNP - Egnatius [I 2]- Karl-Ludwig Elvers
  • Thomas Robert Shannon Broughton: The magistrates of the Roman republic; Band 3: Supplement; Scholars Press, Atlanta, 1986, S. 84.