Colorado Springs, Colorado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Colorado Springs, Colorado
Anglisht : City of Colorado Springs
qytet
noform
Colorado Springs with the Front Range in background
Flamuri_figura
Vendndodhja
Colorado Springs, Colorado is located in SHBA
Colorado Springs, Colorado
Colorado Springs, Colorado
38°52′02″V 104°45′39″P / 38.867255°V 104.760749°P / 38.867255; -104.760749Koordinatat: 38°52′02″V 104°45′39″P / 38.867255°V 104.760749°P / 38.867255; -104.760749
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Colorado
Qarku El Paso
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 482.1 km2
 •  tokësore 481.1 km2
 •  ujore 1 km2
Popullsia 416427 banorë (2010)
 •  aglomerati 678319 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore MST−7
Verore MDT−6
Kodi Postal 80901-80951, 80960, 80962, 80970, 80977, 80995, 80997,80918
Prefiksi 719
Faqja Zyrtare www.springsgov.com

Colorado Springs, Colorado (City of Colorado Springs) është një qytet në qarkun El Pasoshtetit federal Colorado, SHBA. Në Colorado Springs, Colorado jetojnë 416427 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 482.1 km2 (194.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (6035 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Colorado Springs, Colorado – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale