Columbus, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Columbus, New York
Anglisht : Columbus, New York
qytet
Vendndodhja
Columbus, New York is located in SHBA
Columbus, New York
Columbus, New York

Koordinatat: 42°41′45″V 75°21′38″P / 42.69583°V 75.36056°P / 42.69583; -75.36056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New York
Qarku Chenango
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97.1 km2
 •  tokësore 96.8 km2
 •  ujore 0.3 km2
Lartësia 435 m (m.n.d.)
Popullsia 975 banorë (2010)
Dendësia 10.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 13411, 13485, 13460
Prefiksi 607
Koordinatat 42° 41′ 45″ Veri

75° 21′ 38″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.columbusny.us

Columbus, New York (Columbus, New York) është një qytet në qarkun Chenangoshtetit federal New York, SHBA. Në Columbus, New York jetojnë 975 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 10.1 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 97.1 km2 dhe lartësi mbidetare prej 435 m (1427 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Columbus, New York – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale