Covington, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Covington, Indiana
Anglisht : Covington
qytet
noform
Covington town square
Vendndodhja
Covington, Indiana is located in SHBA
Covington, Indiana
Covington, Indiana

Koordinatat: 40°8′26″V 87°23′35″P / 40.14056°V 87.39306°P / 40.14056; -87.39306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Fountain
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.06 km2
 •  tokësore 3.06 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 172 m (m.n.d.)
Popullsia 2645 banorë (2010)
Dendësia 865.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47932
Prefiksi 765
Koordinatat 40° 8′ 26″ Veri

87° 23′ 35″ Perëndim

Covington, Indiana (Covington) është një qytet në qarkun Fountainshtetit federal Indiana, SHBA. Në Covington, Indiana jetojnë 2645 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 865.4 banor/km2 (2241.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 3.06 km2 (1.18 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 172 m (564 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Covington, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale