Cristóbal Magallanes Jara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cristóbal Magallanes Jara

Shën Cristóbal Magallanes Jara, i njohur edhe si Christopher Magallanes (30 korrik 1869 - 25 maj 1927), është një dëshmor dhe shenjtorë i nderuar në Kishën Katolike i cili u vra gjatë Luftës Cristero. Magallanes u kanonizua nga Papa Gjon Pali II më 21 maj 2000. Aktori Peter O'Toole luajti rolin e Magallanes në filmin historik For Greater Glory.