Cuitlatec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Cuitlatec (ose Cuitlateco, Cuitlateca) ishte një grup etnik indigjen i rajonit bregdetar të Meksikës në rajonin Río Balsas të Guerrero. Si një grup gjuhësor dhe identiteti etnik Cuitlatec konsiderohet i zhdukur.

Gjuha e tyre amtare, e quajtur edhe Cuitlatec, përgjithësisht konsiderohet të jetë një gjuhë e izoluar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]