Jump to content

DMC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

DMC (gjithashtu i njohur si Ardit Sokoli ose edhe Babloki) eshte nje reper shqiptar.

DMC ka filluar te merret me rep qe ne vitin 1994. Ai lindi ne Tropojë ne 3 maj 1983 dhe është nje reper i njohur si ne Kosov po ashtu ne Shqipëri. Koheve t'fundit Babloki njihet si i shpesht me bashkpunimet e ti me Kobra a.k.a. Helmusi-n, te cilet kane publikuar Disa keng Te sukseshme ku i dhan kahje te mir suksesit te tij. Se fundi DMC a.k.a. Babloki si surpriz per fansat e tij mori pjes ne Albumin E VIKTOR PALOKAJ-t REBEL a.k.a. UniKKaTiL ne "KANUNIN E KATILIT", ne te cilin album ai mori pjes ne 2 kenge : "Cubat" dhe "Inat Inat" UniKKaTiL feat. DMC & KOBRA. Kenga "Inat Inat" fatmiresisht është duke u pritur mir. DMC gjithashtu na ben te ditur qe se shpejti do te leshoj ne treg nje MixTape n'bashkpunim me Kobra a.k.a. Helmusi ne te cilin MixTape ende nuk është e ditur se kush do te jet musafir apo se kur saktesisht do te shfaqet, por sigurisht qe nuk dyshojm n'aftesit e tij qe edhe ky MixTape do te jet nje nga MixTape-et me te permendura. Gjithashtu besoj dhe bazohem ne nje intervist te DMC-s i cili thot qe : "KJO MIXTAPE ME KOBREN ESHTE NJE "ER"E LEHTE PER INATGJIT E CILA ER DO TE NGRIJ EDHE BUZEQESHJET E TYRE". Keshtu qe neve na mbetet te presim kete Mixtape ose kete Kollazh. Kobra a.k.a. Helmusi ne nje Intervist thot : "DERI TASH KOM KNU SE QYSH IA KOM NIS, E TASH IA KOM NIS NJE FILLIMI PA FUND".

Ne vitin 2009 DMC a.k.a. Babloki ft. Kobra a.k.a. Helmusi dolen me nje album te ri te quajtur "Jehona e Shqipeve". Ky album perbehet prej 23 kengesh ne mesin e kengeve ka edhe keng patriotike siq është edhe kenga me e perfolur e kti albumi "Jehona e Shqipes".

Siq e dini ai është pjes e grupit te ashtuquajtur "Banda B.U.T.U.E.S.I." Grup i cili u formua nga DMC dhe 99 nci ne Vitin 94 nga djelmoshat e Tropojes Dhe Ne T.B.A. "The bloody Alboz".