Damiano Damiani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Damiano Damianii (Pasiano di Pordenone, 23 korrik 1922-Romë 7 mars 2013 ishte një regjizor, skenarist, aktor dhe dijetar italian. Për publikun shiqptar dhe jo vetëm u bë

i njohur për serialin e pare te suksesit televiziv Oktapodi (La piovra)

Jeta dhe karriera

Lindur në 23 korrik 1922 ne Pordenone, Friuli , Damiani studioji në Akademinë e Arteve të bukura të Brerës në Milano. Debutoi në 1947 me dokumentarin Banda e bizneseve (La banda d'Affari). Pas disa viteve si skenarist, në 1960 vjen me filmit e tij te parë me metrazh të gjatë, ''Buzëkuqi''  (Il rossetto). Gjatë karrierës së tij të gjatë ka provuar suksese të disa veprave kinematografike italiane gjithashtu dhe bashkëpunime me aktorë të njohur ndërkombëtare. Veçojmë ''Dita e kukuvajkës'' (Il giorno della civetta) bazuar në romanin e njohur të shkrimtarit Leonardo Sciascia, ku protagonist është hollivudiani  Lee J. Cobb. Në shumë vepra të tij si regjisor ka punuar me aktorët elitë të kinematografisë italiane si Gian Maria Volonté, Claudia Cardinale, Franco Nero, Giuliano Gemma, Michele Placido etj.

Ndërron jetë në moshën 90 vjeçare më 7 mars 2013 në banesën tij në Romë. (insufiçence respiratore)

        Filmografia

   Regjizor

·        Buzëkuqi (1960)

·        Vrasësi me pagesë (1961)

·        Ishulli i Arturit (1962)

·        Ribashkimi (1963)

·        Mërzia (1963)

·        Shtriga e dashuruar (1966)

·        Quién sabe? (1966)

·        Dita e Kukuvajkës (1968)

·        Një vajzë e komplikuar (1969)

·        Gruaja më e bukur (1970)

·        Rrëfimi i një komisari para Prokurorit të Republikës (1971)

·        Hetimi u mbyll: harro! (1971)

·        Girolimoni, përbindëshi i Romës (1972)

·        Buzëqeshja e nje  tunduesi të madh (1974)

·        Një gjeni, dy shokë, një pulë (1975)

·        Pse vritet një gjykatës (1975)

·        Unë kam frikë (1977)

·        Mirupafshim dhe Amen (1977)

·        Një burrë i gjunjëzuar (1979)

·        Emri i fundit (1979)

·        Paralajmërimi (1980)

·        ''Amityville'' (1982)

·        ''Pizza Connection'' (1985)

·        Hetimi (1986)

·        Lojë me masakër (1989)

·        Dielli i errët (1990)

·        Engjëlli me pistoletë (1992)

·        Aleks ''dashi'' (2000)

·        Vrasësit e ditëve festive (2002)                                                                    

Dokumentarët

·        Banda e Afforit (1947)

·        Kauruselët (1954)

        Filmat televizivë

·        Fjalë dhe gjak - film televiziv (1982)

·        Oktapodi - seri televizive (1984)

·        Treni i Leninit - dramë televizive (1988)

·        Një njeri i respektuar- film televiziv (1992)

·        Një fëmijë tepër - Film televiziv (1995)

·        Duaje armikun tënd (1999)

·        Duaje armikun tënd 2 (2001)

         

         Skenarist

·        Burrat pa të nesërme , nga Gianni Vernuccio (1948)

·        Varri i Mbretërve, me regji nga Fernando Cerchio (1960)

·        Kozakët, me regji nga Giorgio Rivalta dhe Viktor Turžanskij (1960)

Aktor

·        Hetimi u mbyll: harro! (1971  me regji nga vetë Damiani (i pakredituar)

·        Çështja Mateoti , me regji nga Florestano Vancini (1973)

·        Pse vritet një gjykatës, me regji nga vetë Damiani (i pakredituar)

·        Unë kam frikë, (1977) me regji nga vetë Damiani (i pakredituar)

·        Oktapodi, (1983) me regji nga vetë Damiani (i pakredituar)

·        Pizza Connection, (1984) me regji nga vetë Damiani

·        Të nderuar të burgosur, drejtuar nga GIancarlo Planta (1998)

      Çmimet:
David di Donatello Itali
1968: Pllakë ari
1987: Çmimi Alitalia Itali
Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Moskë 1971: Çmimi i Madh për filmin: B.Sovjetik
 

Rrëfimi i një komisari para Prokurorit të Republikës (1971)

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në San Sebastián, Spanjë 1962: Guaskë ari
 

Ishulli i Arturit (1962)