Damla Sönmez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Damla Sönmez
Damla Sönmez 02 (cropped).jpg
Informacione personale
Vendlindja Stamboll, Turqi
Kombësia Turke

Damla Sönmez (lindi më 3 maj 1987) është aktore turke me prejardhje çerkeze.[1] Pas mbarimit të Shkollës së Mesme Franceze të Shën Jozefit, ajo filloi studimet e saj për teatër në Universitetin Paris Sorbonne dhe mbaroi Universitetin Yeditepe në Departamentin e Teatrit. Damla Sönmez, e cila është e përfshirë në shumë prodhime në televizionin turk, studioi violinë gjysmë të bërë me 2 vjet dhe piano 1 vit në Konservatorin Shtetëror të Universitetit Mimar Sinan.[2] Ajo punoi me Stuart Burney në akademinë Black Nexxus në New York.

Në vitin 2009, ajo luajti në Bornova Bornova dhe fitoi "Aktoren më të mirë Mbështetëse" në Festivalin e 46-të të Golden Orange Film, së bashku me çmime të tjera Çmimi Sadri Alışık dhe Flying Broom International Women's Film Festival.[3][4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema
Viti Titulli Roli
2009 Kampüste Çıplak Ayaklar Ebru
2009 Bornova Bornova Özlem
2010 Çakalli Deniz
2010 Mahpeyker: Kösem Sultan Kösem Sultan
2012 Kurtuluş Son Durak Tülay
2012 Uzun Hikâye Ayla
2013 Sen Aydınlatırsın Geceyi Defne
2014 Deniz Seviyesi Damla
2017 Taksim Hold'em Defne
2017 Ayla, Vajza e Luftës Nuran
2018 Sibel Sibel
Seriale
Viti Titulli Roli
2004 Camdan Pabuçlar Gülçin
2004 Omuz Omuza Pelin
2005 Kapıları Açmak Gülşen
2006 Şarkılar Susmasın Aycan
2006 Sahte Prenses Sedef
2006-2007 Fırtınalı Aşk Melda Talay
2008 Emret Komutanım Karamel
2008-2009 Gece Gündüz Pınar
2010-2011 Türkan Turhan
2012 Şubat Gelin
2013-2014 Bir Aşk Hikayesi Ceylan
2014-2016 Güllerin Savaşı Gülru
2017 Aşk ve Gurur Zeynep
2018 Masum Değiliz Selin
2019- Çukur Efsun

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Damla Sönmez: Bizde yarım kalan öykülerden bol bir şey yok". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Saruhan, Ece (24 korrik 2015). "'Yeni masallar yazmalıyız'". Habertürk. f. Culture and Art. Marrë më 26 tetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "15. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri sahiplerini buldu". Milliyet. 21 prill 2010. f. Cinema. Marrë më 19 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Genç cadı ödülü sahibini buldu". Habertürk. 14 maj 2010. Marrë më 19 nëntor 2016. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde ödülü Damla Sönmez aldı Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)