Danforth, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Danforth, Illinois
fshat
noform
Vendndodhja
Danforth, Illinois is located in SHBA
Danforth, Illinois
Danforth, Illinois

Koordinatat: 40°49′13″V 87°58′40″P / 40.82028°V 87.97778°P / 40.82028; -87.97778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Iroquois
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 199 m (m.n.d.)
Popullsia 587 banorë (2000)
Dendësia 475.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 60930
Prefiksi 815, 779
Koordinatat 40° 49′ 13″ Veri

87° 58′ 40″ Perëndim

Danforth, Illinois është një fshat në qarkun Iroquoisshtetit federal Illinois, SHBA. Në Danforth, Illinois jetojnë 587 banorë (2000), dhe dendësia e popullisë është 475.3 banor/km2 (1230.6 banorë/sq mi). Fshati ka një sipërfaqe prej (0.47 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 199 m (653 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Danforth, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale