Danuta Jabłońska-Frąckowiak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Danuta Jabłońska-Frąckowiak
Lindi më (1925-10-08)8 Tetor, 1925
Vendlindja Varshavë, Poloni
Vdiq më 25 Janar 2011 (mosha 85)
Vendvdekja Poznań
Nënshtetësia Polake
Profesioni fizikane

Danuta Jabłońska-Frąckowiak (8 tetor, 1925 - 25 janar 2011) ishte një fizikane polake.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danuta Jabłońska-Frąckowiak, vajza e Aleksander Jabłoński, lindi në vitin 1925, në Varshavë. Në vitet 1966-1972 ajo ishte drejtuese e Departamentit të Fizikës, pranë Fakultetit të Teknologjisë Bujqësore dhe Ushqimore në Universitetin e Bujqësisë në Poznan[1]. Nga viti 1972 punoi në Universitetin e Teknologjisë në Poznan. Nga viti 1974 deri në vitin 1981[2] ishte drejtore e Institutit të Fizikës të PP dhe udhëheqëse e Departamentit të Fizikës Molekulare.

Vdiq më 25 janar 2011, në Poznań

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]