Daramari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daramar
Δάφνη
Fshat
Vendndodhja
Daramar is located in Greqia
Daramar
Daramar
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Dervenohor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 14′ 29″ Veri

23° 25′ 4″ Lindje

Popullsia 101 banorë (2011)

Daramar[1] (greqisht: Δάφνη/Dháfni) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Δαριμάρι/Darimári.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Darimári - Dháfni