Jump to content

Darejan Dadiani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Darejan Dadiani

Darejan Dadiani, e njohur edhe si Daria, ishte bashkëshortja e Mbretëreshës së Kakhetit, më pas Kartli-Kakheti në Gjeorgjinë Lindore, si gruaja e tretë e mbretit Erekle II, i njohur gjithashtu si Herakliu II. Ajo lindi më 20 korrik 1738 dhe ndërroi jetë më 8 nëntor 1807. Darejan ishte vajza e Katsia-Giorgi Dadianit, një anëtar i shtëpisë princërore të Mingrelia. Ajo u martua me Herakliun në vitin 1750 dhe martesa e tyre zgjati 48 vjet deri në vdekjen e tij në 1798, duke sjellë në jetë 23 fëmijë. Në vitet e fundit të mbretërimit të bashkëshortit të saj, Darejan pati ndikim të rëndësishëm në politikë dhe në çështjet gjyqësore. Ajo kundërshtonte politikat pro-ruse të Herakliut II dhe të pasardhësit të tij, veçanërisht Xhorxhit XII, pasardhësit e të cilit ajo përpiqej t'i pengonte të arrinin në fronin e Gjeorgjisë. Pas aneksimit rus të Gjeorgjisë, mbretëresha e nënshtruar Darejan u dëbua në Rusi në vitin 1803. Ajo vdiq në Shën Petersburg në moshën 69-vjeçare dhe u varros në Lavrën Aleksandër Nevskit.

Jeta e hershme dhe martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Darejan ishte e biri i Princit Katsia-Giorgi Dadiani, i cili ishte një nga djemtë më të vegjël të Bezhan Dadianit, Princit të Mingrelisë në Gjeorgjinë perëndimore. Kur ajo ishte vetëm 12 vjeç në vitin 1750, Herakliu, që në atë kohë mbretëronte në Kakheti, zgjodhi atë si gruan e tij të tretë, pas vdekjes së gruas së tij të dytë, Princeshës Ana Abashidze. Martesa u organizua në emër të Herakliut nga e afërma e tij, Princesha Khoreshan, e bija e mbretit të ndjerë të Kartlisë, Jesse, dhe gruaja e princit Jesse Amilakhvari. Nusen e sollën Khoreshani dhe Saba, peshkopi i Ninotsmindës, në Surami, ku ajo u takua me Herakliun. Dasma u festua më pas me bujari në oborrin e babait të Herakliut, Teimuraz II, mbretit të Kartlisë, në Tbilisi. Në vitin 1762, pas vdekjes së babait të saj si mbret i Kartlisë, Herakliu i Kakhetisë arriti të merrte pushtetin si mbret i Kartlisë, duke bashkuar kështu dy mbretëritë gjeorgjiane lindore në një shtet të vetëm.

Çështja e trashëgimisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmija i parë dokumentuar më mirë i Darejanit dhe Herakliut ishte Princesha Elene, e cila lindi në vitin 1753, dhe pas saj u lindën edhe 22 fëmijë të tjerë nga viti 1755 deri në 1782. Në kohën kur fëmijët e saj po rriteshin, Darejani kishte dëshirë të siguronte të drejtën e trashëgimisë për pasardhësit e saj kundër djalit të Herakliut nga martesa e tij e dytë me Anna Abashidze, Princit të Kurorës, Xhorxhi. Kjo bëri që angazhimi i Darejanit në politikën e Gjeorgjisë të bëhej gjithnjë më i thellë. Në vitet e fundit të jetës së Herakliut II, ajo u bë më e përfshirë dhe me ndikim. Në vitin 1791, Darejani e bindi burrin e saj të ndryshonte parimin e parësisë në favor të trashëgimisë vëllazërore, duke urdhëruar në testamentin e tij që pas vdekjes së tij, djali i tij i madh, Gjergji, të bëhej mbret. Por, pas vdekjes së Gjergjit, fronin ta merrte i mbijetuar i tij, në vend të pasardhësve të Gjergjit. Djemtë e mbijetuar të Herakliut dhe Darejanit - Iulon, Vakhtang, Mirian, Aleksandri dhe Parnaoz - kështu, dolën në linjën pasardhëse. Megjatëse pas vdekjes së Herakliut në vitin 1798, tani Mbreti George XII, refuzoi vullnetin e mbretit të ndjerë, duke e shpallur atë të pavlefshëm për shkak se i ishte detyruar babait të tij. Kjo shkaktoi një tension të rëndë midis Gjergjit XII dhe Darejanit, si dhe me gjysmëvëllezërit e tij.

Marrëdhëniet me Rusinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një prej çështjeve kontradiktore midis Darejanit dhe njerkut të saj në pushtet ishin marrëdhëniet e Gjeorgjisë me Perandorinë Ruse. Edhe në jetën e Herakliut, Darejani ishte skeptike për afrimin e Gjeorgjisë me fqinjin e saj verior. Kjo skepticizëm u përforcoi sidomos pasi rusët, për shkak të traktatit të Georgievsk të vitit 1783, u kishin angazhuar për të mbrojtur mbretërinë e Herakliut nga kërcënimi i jashtëm. Megjithatë, ata e lënë gjeorgjianët në duart e tyre përballë një katastrofe kur Persia pushtoi vendin në 1795. Nëpërmjet kësaj përvoje, Mbretëresha Darejan kishte vazhdimisht pohuar se marrëdhënia me Rusinë nuk kishte sjellë asnjë përfitim për Gjeorgjinë.

Darejan dhe grupi i saj kundërshtuan me vendosmëri kthimin e Gjergjit XII për mbrojtjen ruse. Në vitin 1800, një nga djemtë e Darejanit, Aleksandri, u nda hapur nga gjysmëvëllai i tij dhe provoi një grusht shteti me ndihmën e aleatëve të tij avarë dhe iranianë. Në korrik të atij viti, marrëdhëniet në familjen mbretërore u përkeqësuan kur George XII e detyroi mbretëreshën Dowager Darejan të izolohej në pallatin e saj në Avlabari. Kjo situatë bëri që djemtë e Darejanit të mbledhin forcat e tyre besnike rreth Tbilisit.

Rënia dhe mërgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbetjet e pallatit të mbretëreshës Darejan në Tbilisi.

Pas vdekjes së Gjergjit XII në dhjetor të vitit 1800, gjenerali rus Ivan Lazarev emëroi urdhrin e Carit Paul I për të ndaluar emërimin e ndonjë trashëgimtari të fronit për të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, duke filluar nga Darejan. Pas vdekjes së Palit në mars të vitit 1801, Darejan i drejtua carit të ri, Aleksandrit I, për të konfirmuar djalin e saj të madh, Iulon, si mbretin e ri dhe për ta mbrojtur atë dhe të afërmit e saj nga pretendentët për fronin, siç ishte Princi David, trashëgimtari i George XII, dhe mbështetësit e tij. Megjithatë, qeveria ruse vazhdoi me aneksimin e plotë të mbretërisë gjeorgjiane, duke shënuar fundin e mijëvjeçarit të sundimit të Bagratidëve në Gjeorgji.

Mbretëresha Dowager dhe djemtë e saj u bënë opozitarë të regjimit të ri; Iuloni, Aleksandri dhe Parnaozi ishin tani rebelë të hapur. Çdo lëvizje e Darejan jashtë Tbilisit ishte nën vëzhgim të ngushtë nga ushtria ruse. Në fund, Car Aleksandri urdhëroi komandantin e Gjeorgjisë, gjeneralin Karl Knorring, që të dëbojë të gjithë anëtarët e familjes mbretërore nga Gjeorgjia për t'u zhvendosur në Rusi më 20 gusht 1802. Vendimi u konfirmua nga Këshilli i Shtetit, dhe Knorring-u u udhëzua që të "forconte të gjitha masat për transportin e mbretëreshës Darejan dhe anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore në Rusi, pasi prania e tyre në Gjeorgji do të shkaktonte gjithmonë arsye për palët armiqësore për të pretenduar përparësinë ruse". Marrëdhëniet midis Darejan dhe Knorring ishin në një tension të lartë. Një herë, gjenerali e zemëroi duke hyrë në shtëpinë e saj dhe duke ndërprerë një bisedë në mesditë, duke deklaruar se ishte koha për vodkën e tij.

Detyra e dëbimit u caktua për të përmbushur nga pasardhësi i Knorring, gjenerali Pavel Tsitsianov, i cili vetë ishte me origjinë gjeorgjiane. Megjithatë, edhe pse Darejan përmendi sëmundjen e saj për të përpiqur të shmangte dëbimin, Tsitsianov argumentoi se nuk kishte arsye të përjashtonte dëbimin e saj. Ajo u akuzua më tej për korespondencë "tradhtie" me armiqtë e Rusisë dhe për heqjen e ikonës të nderuar të Shën Ançës nga një kishë në Tbilisi. Ushtria ruse shoqëroi Darejan më 25 tetor 1803 nga pasuria e nipit të saj në Mukhrani drejt internimit në Rusi.

Darejan, e njohur si Caritsa Darya Georgyevna nga rusët, u transferua në Shën Petersburg. Ajo zgjodhi të banojë në një shtëpi me qira në famullinë e Kishës së Shën Simonit dhe Anës. Më vonë, iu dhënë leje për të ndërtuar një kishë shtëpie, e cila u shenjtërua më 22 korrik 1804. Pas vdekjes së saj më 8 nëntor 1807, kisha u mbyll. Darejan ishte Mbretëresha Dowager e Gjeorgjisë dhe Zonja e Urdhrit Rus të Shën Katerinës, Kryqi i Madh. U varros në Kishën e Shpalljes së Lavrës Aleksandër Nevskit.

Fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varri

Darejani kishte 23 fëmijë me Herakliun. Prej tyre, vetëm 13 arritën moshën madhore.

 1. Princi Solomon (vdiq më 1765)
 2. Princesha Elene (1753-1786)
 3. Princesha Mariam (1755-1828)
 4. Princesha Sophia (lindur rreth 1756, vdiq në fëmijëri)
 5. Princi Levan (1756-1781)
 6. Princi Ioane (lindur rreth 1759, vdiq në fëmijëri)
 7. Princi Iulon (1760-1816)
 8. Princi Vakhtang (Almaskhan) (1761–1814)
 9. Princesha Salome (lindur në 1761, vdiq në fëmijëri)
 10. Princi Beri (lindur më 1761 ose 1762, vdiq në fëmijëri)
 11. Princi Teimuraz (1762–1827)
 12. Princesha Anastasia (1763-1838)
 13. Princesha Ketevan (1764-1840)
 14. Princi Soslan-David (rreth 1764–1767)
 15. Princi Mirian (1767-1834)
 16. Princesha Khoreshan (lindur në 1768, vdiq në fëmijëri)
 17. Princi Aleksandër (1770-1844)
 18. Princi Luarsab (lindur në 1772, vdiq në fëmijëri)
 19. Princesha Ekaterina (1774-1818)
 20. Princesha Tekle (1776-1846)
 21. Princi Parnaoz (1777-1852)
 22. Princi Archil (lindur në 1780, vdiq në fëmijëri)
 23. Aslamaz-Khan (lindur në 1782, vdiq në fëmijëri)

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]