David Cameron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Cameron

David William Donald Cameron lindi më 9 tetor 1966Londër, është kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar. Ai është kryetar i Partisë Konservatore, e cila fitoi zgjedhjet parlamentare e majit 2010.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Cameron ka ndjekur Shkollën Private elitare Eton. Ka studjuar në Universitetin e Oksfordit për PPE (Filozofi, Politikë dhe Ekonomi). Përfundoi studimet me rezultate të shëlqyera (Klasi i Parë), mesi 11% të sudentëve më të mirë.

Pas studimeve ka punuar për Departamentin Kërkimor të Partisë Konservatore dhe pas fitores së zgjedhjeve të vitit 1992 nga ana e Konservatorëve u bë këshilltar i Ministrit të atëhershëm të Financave, mandej edhe Ministër i Punëve të Brendshme.

Pas zgjedhjeve parlamentare të 6 majit 2010, Cameron formon një koalicion me Partinë Liberal Demokrate dhe më 11 maj emërohet Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, duke u bërë kështu kryeministri më i ri për nga mosha qysh nga Lord Liverpuli në 1812.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]