David Harold Fink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Hamilton Koch[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Koch

David Hamilton Koch ( / k oʊ k / , i lindur maj 3, 1940) është një amerikan biznesmen, filantropist, aktivist politik, dhe inxhinier kimike. Ai është një bashkë-pronar (me të vjetër vëllai Charles ) dhe një Zëvendës President Ekzekutiv i Industrive Koch , një konglomerat që është i dytë për të më e madhe private Held Company në Shtetet e Bashkuara. Koch është i dytë për ta pasur Banor i Nju Jork Qyteti si i 2010. Ai është një mbrojtës i madh i artit dhe kishte kontribuar për të bamirësive të ndryshme, duke përfshirë Lincoln Center , i Sloan Kettering , një klinikë të fertilitetit në New York-prezbiterian spitalin dhe në Muzeun Amerikan të Historisë Natyrore 's David Wing Dinosaur H. Koch. Teatri New York Shtetit në Linkoln Center, shtëpi të Operës së Nju Jorkut dhe Nju York City Baletit u riemërua H. David Koch Theater në vitin 2008 pas një dhuratë prej 100 milion dollarë për renovimin e teatrit. Conde Nast Portfolio e përshkroi atë si "një nga filantropët më bujare por të ulët-kyç në Amerikë".Ai dhe vëllai i tij Charles kanë dhuruar edhe të grupeve politike të avokimit, duke përfshirë edhe amerikanët për Prosperitet.