Jump to content

David Haye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


David Haye Deron (ka lindur më 13 tetor 1980 në Lambeth , Londër ) është boksier profesionist anglez, dhe aktualisht kampion WBA World Heavyweight.

Përpara se të bashkohet e ndarjes Heavyweight, Haye ishte i padiskutueshëm dhe në vijë të drejtë cruiserweight kampion, që mbajnë WBA , WBC , WBO dhe Unaza e titujve cruiserweight revista, pas fitoreve të dukshëm mbi Jean-Marc Mormeck dhe Enzo Maccarinelli . profesional humbjes është vetëm Haye deri më sot ishte kundër Karl Thompson në vitin 2004.

Haye fitoi titullin e WBA Heavyweight ndaj Nikolai Valuev në nëntor 2009, para se ta mbroj titullin kundër John Ruiz dhe Audley Harrison në vitin 2010.