Davosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Davos
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Graubünden
Kryetari i Bashkisë Hans Peter Michel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 254.41 km2
Popullsia 10744 banorë ((2006))
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 7260-7270
Faqja Zyrtare *http://www.davos.ch/sommer-001-01-de.htm

Davosi (gjerm. Davos)është qytet në Zvicër.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]