Dayton, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dayton, Indiana
Anglisht : Dayton
qytet
Vendndodhja
Dayton, Indiana is located in SHBA
Dayton, Indiana
Dayton, Indiana

Koordinatat: 40°22′28″V 86°46′10″P / 40.37444°V 86.76944°P / 40.37444; -86.76944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Tippecanoe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.75 km2
 •  tokësore 2.75 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 206 m (m.n.d.)
Popullsia 1420 banorë (2010)
Dendësia 517.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1827
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47941
Prefiksi 765
Koordinatat 40° 22′ 28″ Veri

86° 46′ 10″ Perëndim

Faqja Zyrtare Official website of the Town of Dayton

Dayton, Indiana (Dayton) është një qytet në qarkun Tippecanoeshtetit federal Indiana, SHBA. Në Dayton, Indiana jetojnë 1420 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 517.2 banor/km2 (1339.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 2.75 km2 (1.06 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (676 ft). [1]|title=USGS detail on Dayton|accessdate=2007-10-03}}</ref>

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dayton, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale