Decatur, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Decatur, Illinois
Anglisht : City of Decatur
qytet
noform
Decatur Downtown
Vendndodhja
Decatur, Illinois is located in SHBA
Decatur, Illinois
Decatur, Illinois

Koordinatat: 39°51′6″V 88°56′39″P / 39.85167°V 88.94417°P / 39.85167; -88.94417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Macon
Të dhëna të tjera
Themelimi 1823
Zona Kohore CST-5
Verore EDT
Kodi Postal 62521, 62526
Prefiksi 217
Koordinatat 39° 51′ 6″ Veri

88° 56′ 39″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.decatur.il.us

Decatur, Illinois (City of Decatur) është një qytet në qarkun Maconshtetit federal Illinois, SHBA. Në Decatur, Illinois jetojnë banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (1969.7 banorë/sq mi). Qyteti ka një lartësi mbidetare prej (677 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Decatur, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale