Deifobi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Deifobi, djali i trete i mbreit Priam ishte nje nga luftetaret me te medhenj ne kampin Trojan. Ai vdiq ne dyluftim me Akilin duke mbrojtur qytetin e Trojes pasi Akili me disa ushtar thyejne porten e qytetit.Ne mitologji Deifobi ishte ai qe njohu Parisin i cili ishte rritur ne mal me barinjt. Ne disa lojra te organizuara nga mbreti Priam, Parisi (qe ne fillim quhej Aleksandros) luajti kunder Deifobos por gjate dyluftimit ky e njohu te vellain. Deifobo karakterizohej nga trimeria dhe guximi. Ishte mjeshter i shkelqyer ne perdorimin e shpates dhe ishte i gatshem te dilte ne dyluftim me cilindo kundershtare perfshire edhe Akilin. Pas vdekjes se Hektorit, Parisi dhe Deifobo duhet te merrnin pergjegjesite e tyre si princer te Trojes qe gjithmone i ka marre Hektori, djali i madh i Priamit.

Vdekja ne dyliftim me Akilin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjate nje beteje poshte mureve te Trojes ku po luftonin Akili me Memnonin, Deifobo dhe Parisi po verenin nga bedenat betejan. Ne ate moment Akili vret Memnonin dhe me disa ushtare thyejne porten e Trojes dhe futen ne qytet. Defoboi shkon pas Akilit per tu hakmarre per Hektorin dhe per ti qendruar pergjegjesise si princ qe duhet te mbroje mbreterine dhe njerezit e tij. Ai e ndjek Akilin deri tek altari i Zeusit ku dylufton me te. Edhe pse mjeshter i shpates dhe mburojes aftesite e tij nuk mund te krahasoheshin me ato te Akilit i cili i ngul shpaten ne kraharor dhe e vret.