Derebeu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Derebeu titull gjatë kohës së perandorisë osmane, për sundimtar feudal që kishte për detyrë të siguronte rrugët nëpër trevat malore dhe që më vonë, po në kohën e perandorisë osmane, u bë çifligar i pasur.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980