Dervenoshalësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dervenoshalës
Πύλη
Fshat
Vendndodhja
Dervenoshalës is located in Greqia
Dervenoshalës
Dervenoshalës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Brac
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 531 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 12′ 51″ Veri

23° 29′ 44″ Lindje

Popullsia 652 banorë (2011)

Dervenoshalës[1] (greqisht: Πύλη/Píli) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Δερβενοσάλεσι/Dervenosálesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Dervenosálesi - Píli