Jump to content

Desert Eagle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark XIX Desert Eagle in .50 Action Express

Desert Eagle (në shqip Shqiponja e Shkretëtirës) është një pistoletë gjysmë-automatike që operon në saj të një lloj gazi, e projektuar nga Magnum ResearchShBA, dhe prodhuar kryesisht në Izrael, nga IMI (ish Industritë Ushtarake të Izraelit, njohur tani si Izrael Weapon Industries). Prodhimi u zhvendos në Saco Defense në shtetin e Maine nga 1996 deri në vitin 2000 i cili kreu dizenjon XIX, por u zhvendos përsëri në Izrael kur Saco u mor në pronësi nga General Dynamics. [1]

Magnum Research kanë tregtuar versione të ndryshme pistoletash Desert Eagle të modelit Jericho 941 (e njohur gjithashtu me emrin Eagle Baby). Këto model nuk kanë marrëdhënie me modelin baze të Desert Eagle dhe kanë vetëm ngjashmëri në pamjen e jashtme. [2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2. Hartink, A.E. (2002). The Complete Encyclopedia of Pistols and Revolvers. Edison, New Jersey: Chartwell Books, Inc. pp. 165-167. ISBN 978-0-7858-1519-8.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]