Jump to content

Deshat (mal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mali Deshat

Dešat ose Deshat (Maqedonisht: Дешат) është një mal në kufirin midis Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë.[1] Mali karakterizohet me majat e saj të pjerrëta: Mal dhe Golem Kërçinë dhe Velivar. Pika më e lartë në mal, Velivar, ndodhet në 2,375 m (7,792 ft) mbi nivelin e detit. Majat e tjera të rëndësishme janë: Deli Senica dhe Suva Bara. Deshati gjithashtu ka gryka të thella lumore, pyje madhështore, dhe liqene malore glaciale të vogla. Qyteti më i afërt nga ana shqiptare është Peshkopia dhe nga ana maqedonase është Dibra.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^  Pandi Geço (1959). [1]Shqipëria: pamje fiziko-ekonomike. Tekst për Fakultetin e histori-filologijsë dhe Fakultetin ekonomik Mihal Duri. fq. 14.