Jump to content

Desperado (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Desperado
Skeda:The Eagles - Desperado.jpg
Studio album by
Realizuar17 prill , 1973
InçizuarIsland Studios, Londër, early 1973
ZhanriRock, country, bluegrass
Gjatësia35:52
EtiketaAsylum
ProducentGlyn Johns
Eagles chronology
Eagles
(1972)
Desperado On the Border
(1974)

Desperado është albumi i dytë nga rock bandi amerikan Eagles. Ajo u regjistrua në Studion e Ishullit në Londër, Mbretëria e Bashkuar dhe u lëshua në vitin 1973. Kjo është një koncept album, në bazë të Dalton band dhe Old West. Ndonëse titulli është një prej e këngëve nënshkruese(signature song) Eagles, ajo kurrë nuk u lirua si një të vetme(singles).

Ky album prodhoj dy këngë , edhe atë: "Tequila Sunrise" and "Outlaw Man".

Ky album , ngjajshëm me albumin Eagles (album) ishte planifikuar të lëshohet prej Quadraphonic , bile i dhënë në numrin e katalogut Quadraphonic por ajo kurrë nuk u lëshua në këtë format.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Doolin-Dalton" (Frey, J.D. Souther, Henley, Jackson Browne) – 3:26
  • Lead vocals by Don Henley and Glenn Frey
 2. "Twenty-One" (Leadon) – 2:11
  • Lead vocal by Bernie Leadon
 3. "Out of Control" (Henley, Frey, Tom Nixon) – 3:04
  • Lead vocal by Glenn Frey
 4. "Tequila Sunrise" (Henley, Frey) – 2:52
  • Lead vocal by Glenn Frey
 5. "Desperado" (Henley, Frey) – 3:36
  • Lead vocal by Don Henley

Ana e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Certain Kind of Fool" (Meisner, Henley, Frey) – 3:02
  • Lead vocal by Randy Meisner
 2. "Doolin-Dalton (Instrumental)" (Frey, Souther, Henley, Browne) – 0:48
  • Instrumental
 3. "Outlaw Man" (David Blue) – 3:34
  • Lead vocal by Glenn Frey
 4. "Saturday Night" (Meisner, Henley, Frey, Leadon) – 3:20
  • Lead vocals by Don Henley and Randy Meisner
 5. "Bitter Creek" (Leadon) – 5:00
  • Lead vocal by Bernie Leadon
 6. "Doolin-Dalton / Desperado (Reprise)" (Frey, Souther, Henley, Browne) – 4:50
  • Lead vocal by Don Henley

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eagles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Glyn Johns – production, engineering
 • Howard Kilgour – assistant engineering
 • Barry Diament – mastering
 • Ted Jensen – remastering
 • Jim Ed Norman – string arrangements
 • Gary Burden – art direction, design
 • Henry Diltz – lettering, photography

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Tequila Sunrise"/"Twenty-One" - lëshuar më 17 prill, 1973
 • "Outlaw Man"/"Certain Kind of Fool" - lëshuar më 6 gusht, 1973

Lista e rënditjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Lista Pozicioni
1973 Billboard Pop Albums 41

Singles(njëshet)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Lista Pozicioni
1973 "Outlaw Man" Billboard Pop Singles 59
1973 "Tequila Sunrise" Billboard Pop Singles 64

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]