Devin Townsend

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Devin Townsend
Devin tuska 2010.jpg
Devin Townsend në Tuska Metal Festival, Finlandë (Korrik 2010)
Informacione
EmriDevin Garret Townsend
Lindja (1972-05-05) 5 Maj, 1972 (48 vjeç)
PrejardhjaNew Westminster, British Columbia, Kanadë
ZhanriProgressive metal, ambient, extreme metal, industrial metal
Profesion(e)Muzikant, producent
LabelHevyDevy Records, InsideOut Music
Instrument(e)Kitarë, vokal, bass, tastierë, banjo
Vite aktiv1993 - prezent
Bashkëpunim(e) meStrapping Young Lad, Steve Vai, Punky Brüster, IR8, Front Line Assembly, Grey Skies, Caustic Thought, Noisescapes, Ayreon, The Wildhearts
Webfaqja
www.hevydevy.com

Devin Garret Townsend (i lindur më 5 maj 1972) është muzikant dhe producent kanadez. Ai ishte themeluesi, këngëshkruesi, vokalisti dhe kitaristi në extreme metal bendin Strapping Young Lad nga viti 1994 deri në vitin 2007 dhe ka karrierë të gjerë si solo artist.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Strapping Young Lad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]