Dharius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dharius
Dharius logo.png
Logo
Informacione personale
Vendlindja Monterrey, Nuevo León, Meksika
Kombësia Meksikane
Faqja zyrtare www.dharius.mx

Alan Alejandro Maldonado Tamez (i lindur në 24 shtator, 1984 më i njohour si "Dharius", "MC Dharius", "DHA" dhe "El Tirano", është një rapper meksikan ishte pjesë e grupit të Cartel de Santa.

JETA E HERSHME[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij muzikore në vitin 1994 në moshën 9 vjeç kur vëllai i tij Rodo dhe kushërinjtë e tij Fredo dhe Vhetto ju ftojmë që të jetë pjesë e grupit rap Pattos (një nga grupet e para rap në Meksikë) me të cilat ai filloi të shkruante tekstin e tij të parë dhe të paraqitur në koncerte të ndryshme Underground në zonën e menjëhershme të qytetit të Monterrey, si dhe një nga programet e pakta televizive në Meksikë që ka dhënë hapësirë ​​për grupe të pavarura e fillim të viteve nëntëdhjetë të quajtur "Desvelados "e udhëhequr nga Juan Ramon Palacios, një komunikator i ri dhe vizionar i cili mbështetur, në një kohë kur nuk ka pasur mbështetje nga mediat ose etiketat rekord, shumë nga grupet e njohura zhanret alternative sot. Në vitin 1996, në moshën 12 vjeç, ai regjistroi demo e tij të parë në studio së bashku me Pattos, nga të cilat 2 teke që fillojnë të tingëllojnë në disa radio programe në Monterrey: "Tierra Mexicana" dhe "Siento".

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cartel de Santa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cartel de Santa (2002)
  • Vol.II (2004)
  • Volumen Prohibido (2006)
  • Vol. IV (2008)
  • Sincopa (2010)
  • Me Atizó Macizo tour en vivo desde el D.F. (2012)

Dharius[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Directo Hasta Arriba (2014)