Dhimitri Krieziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhimitri Krieziu

Dhimitri Krieziu ( Arvanitas ) ishte një oficer detar Grek . Ai ishte djali i dytë i heroit Grekës dhe Admiralit së Luftës së Pavarësisë, Andon Kryeziu . Ai shërbeu si ndihmës-kampi i Mbretit George I të Greqisë, u bë Ministër për Cështjet Detare në kabinetin Nikollaos Deligiannis të 1895 dhe kryesoi skuadren e flotës Greke të Detit Jon gjatë Luftës Greko-Turke të 1897 . Ai doli në pension me gradën e Admiralit Rear.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gerasimos Vokos (1896). K. Meissner & N. Kargadouris (red.). Greece during the Olympic Games of 1896 (në anglisht). Athens: Estia. Marrë më 17 maj 2010.