Jump to content

Diaspora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diaspora (nga greq. διασπορά=shpërndarje), është fjalë e lashtë e cila përdoret që nga shekulli i 19të për popuj apo grupe etnike që lëshuan vendinlindjen e tyre tradicionale dhe u shpërndanë nëpër botë. Fjala diasporë është e lashtë dhe fillimisht përdorej për etni religjioze s.p.sh. Jevrejtë.

Shiko dhe kete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]