Diklofenaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diklofenaku, i shitur me emrin e markës Voltaren, ndër të tjera, është një ilaç anti-inflamator josteroid (NSAID) që përdoret për trajtimin e dhimbjeve dhe sëmundjeve inflamatore si përdhes. Merret nga goja ose rektalisht në supozitor, përdoret me injeksion ose aplikohet në lëkurë. Përmirësimet në dhimbje zgjasin deri në tetë orë. Është gjithashtu i disponueshëm në kombinim me misoprostol në një përpjekje për të zvogëluar problemet e stomakut.

Efektet anësore të zakonshme përfshijnë dhimbje barku, gjakderdhje gastrointestinale, nauze, marramendje, dhimbje koke dhe ënjtje. Efektet anësore serioze mund të përfshijnë sëmundje të zemrës, goditje në tru, probleme me veshkat dhe ulçerë në stomak. Nuk rekomandohet përdorimi në tremujorin e tretë të shtatzënisë. Ka të ngjarë të jetë i sigurt gjatë ushqyerjes me gji. Diklofenaku besohet se funksionon duke ulur prodhimin e prostaglandinave, si barnat e tjera në këtë klasë.

Diclofenac u patentua në 1965 nga J.R. Geigy AG; Ai hyri në përdorim mjekësor në Shtetet e Bashkuara në 1988. Është i disponueshëm si një mjekim gjenerik. Në vitin 2020, ishte ilaçi i 72-të më i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara, me më shumë se 9 milionë receta.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Diclofenac", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-14, marrë më 2022-12-18