Jump to content

Dimitrij i Rostovit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dmitrij

Dimitrij (1651, Manarov afër Kievit - 8 nëntor 1709, Rostov) është shenjëtor rus, ishte metropolit i Rostovit, ish Danil Saviq Tuptalo. Është figur e rëndësishme për historin e kishës ruse përshkakë se ka përpunuar historin e shënjtorëve për lexim (Menaeni). Dimitri ishte predikuesi rus më i mirë i kohës së vetë.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimitrij apo Dmitrij është emër mashkulli sllav që rrjedhë nga greqishtja Demetrios.