Diskutim:Akullnaja

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Akullnaja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

akullnajt Uji ne tok paraqitet edhe ne gjendje agregate te ngurt.Akullnajat ndahen ne malore dhe ne kontinentale. akullnajat malore krijohen mbi kufirin e bores ne brezin e mesum gjenden ne rreth 3000m lartesi, kurse ne brezin tropikal ne rreth 6000 metra. akullnajat formohen si shkak i renjes se vazhdueshme te bores ne shtersa te ndryshme te nje lloj relievi akullnajat me te gjata ne bot: lambret ,australi territori ne artik gjatsia :402km ,gjersia :64km . peterman grelanda veriore gjatsia 200KM . Beard more , Zelanda e re te rritori Arktik , gjatsia :200km .Hispar - Biatho , ne malet Karakorum ne Pakistan , gjatsia: 120km , gjersia :do3,2 km . Hubbard ,Sh. Elena Allask , ShBA , gjatsia : 114 km . Humboldt , Grenlad ,gjatsia 114km ,gjersia : 95 km . Koettlitz , mali Royal Society ne territorin e Zelandes se re ne Anterktikt gjatsia :85 km gjersia rreth 13km . Akullnajat tash zen nje siperfaqje prej 16 , 2 milion km/2 , ne te cilat gjenden mbi 24 milion km3 Prej tyre 99% te siperfaqjes se tyre ndodhen ne viset polare . UJRAt e akullnajave e bejn nj qarkullim per 16000 vjet . Akullnajt levizin shum ngadal , per 24 or vetem disa cm , por ne Grenland arrin deri ne 20 m . SHtresat akullnajore zgjerohen gjate nje epoke te akullit .