Diskutim:Botanika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Botanika. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Botanika[Redakto nëpërmjet kodit]

Botanika eshte dega e shkences qe merret me studimin e bimeve. Njerezit primitive i njihnin bimet per domosdoshmerine e tyre. Disa prej bimeve ishin te dobishme dhe u siguronin ushqime dhe te tjerat ishin te demshme,madje dhe te helmeta. Druret,kercejte dhe gjethet e disa bimeve jane perdorur per ndertimin e kasolleve,varkave,paisje te gjuetise e peshkimit,shportave etj. Disa bime kane aftesi per te qetesuar dhimbjet,te tjera te rritin aftesite fizike dhe mendore. Sekuoja gjigante,bima e brishte e lulekuqes dhe myshqet edhe pse jane te ndryshme bejne fotosinteze.