Diskutim:Dëftimi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Dëftimi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Rreth përdorimit të shprehjes dëftimit dhe shprehjes referenca. E di që dëftimi nuk është shprehje e përhapur por ajo i plotëson gjitha kushtet sa që edhe është më i saktë për të treguar një burimin i cili nuk e vërteton por ka logjikë të afërt me pohmin e bërë. Ndërsa gabimi i referimit, që tashti po i thojin referenca është se po bëhet thirrja e një vendim marrësi logjik. Për më tepër shiko foljet: dëftoj, dëtohem.--Hipi Zhdripi 29 Mars 2009 23:16 (CEST)

Apo ma mirë pjesa:

Fjalia dëftore: lloj fjalie, që jep një kumtim të drejtëpëedrejtë për ndonjë send ose dukuri dhe që shërben për t'u treguar të tjerëe njohuritë që ka folësi për diçka a për dikë (p.sh. Rrushi piqet në gusht)