Diskutim:Disneyland

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Disneyland. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Disneyland Park, fillimisht Disneyland, është i pari nga dy parqet temë të ndërtuar në Resortin Disneyland në Anaheim, California, i hapur më 17 korrik 1955. Itshtë parku i vetëm me temë i projektuar dhe ndërtuar deri në përfundim nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë të Walt Disney. Fillimisht ishte tërheqja e vetme në pronë; emri i tij zyrtar u ndryshua në Disneyland Park për ta dalluar atë nga kompleksi në zgjerim në vitet 1990. Ishte parku i parë Disney.

Walt Disney doli me konceptin e Disneyland pasi vizitoi parqe të ndryshme zbavitëse me vajzat e tij në vitet 1930 dhe 1940. Ai fillimisht parashikoi ndërtimin e një atraksioni turistik ngjitur me studiot e tij në Burbank për të argëtuar tifozët që dëshironin të vizitonin; megjithatë, ai shpejt e kuptoi se faqja e propozuar ishte shumë e vogël. Pasi punësoi një konsulent për ta ndihmuar atë të përcaktojë një vend të përshtatshëm për projektin e tij, Disney bleu një sipërfaqe prej 160 hektarësh (65 ha) afër Anaheim në 1953. Ndërtimi filloi në 1954 dhe parku u zbulua gjatë një ngjarje speciale për shtyp në Televizionin ABC. Rrjeti më 17 korrik 1955.

Që nga hapja e tij, Disneyland ka pësuar zgjerime dhe rinovime të mëdha, duke përfshirë shtimin e Sheshit New Orleans në 1966, Bear Country (tani Critter Country) në 1972, Mickey's Toontown në 1993 dhe Star Wars: Galaxy's Edge në 2019. [2] U hap në vitin 2001, Disney California Adventure Park u ndërtua në vendin e parkimit origjinal të Disneyland.

Disneyland ka një pjesëmarrje më të madhe kumulative se çdo park tjetër temë në botë, me 726 milion vizita që prej hapjes (deri në Dhjetor 2018). Në vitin 2018, parku kishte afërsisht 18.6 milion vizita, duke e bërë atë parkun e dytë më të vizituar në botë atë vit, pas vetëm Mbretërisë Magjike, vetë parkut që frymëzoi. [3] Sipas një raporti Disney të Marsit 2005, 65,700 vende pune mbështeten nga Disneyland Resort, duke përfshirë rreth 20,000 punonjës direkt të Disney dhe 3,800 punonjës të palëve të treta (kontraktues të pavarur ose punonjës të tyre). [4] Disney njoftoi "Project Stardust" në 2019, i cili përfshinte rinovime të mëdha strukturore në park për të llogaritur numrin më të lartë të pjesëmarrjes. [5]

Administrata Federale e Aviacionit e Shteteve të Bashkuara ka shpallur një zonë të hapësirës ajrore të ndaluar si për Disneyland ashtu edhe për disa nga zonat përreth me qendër në Kështjellën e Bukuroshes së Fjetur. Asnjë avion, duke përfshirë dronë rekreativë dhe komercialë, nuk lejohet të fluturojë brenda kësaj zone; ky nivel ndahet vetëm me Walt Disney World, pjesë të tjera të infrastrukturës kritike (bazat ushtarake, Pantex) në Shtetet e Bashkuara dhe sa herë që Presidenti i Shteteve të Bashkuara udhëton jashtë Uashingtonit, D.C. [6]

Start a discussion about Disneyland

Nis një diskutim